Podsumowanie: Kiedy inflacja rośnie, wartość nabywcza Twoich pieniędzy niestety spada. Ten efekt może być szokujący jeżeli zdamy sobie sprawę, jak dużo zarobionych pieniedzy tracimy prze całe życie. Paradoksalnie w najgorszej sytuacji znajdują się firmy, które historycznie wypracowały nadwyżki kapitałowe, a teraz muszą szukać sposobów ochrony majatku przed skutkami inlacji. Dla tych, którzy szukają rozwiązań bez ryzyka utraty kapitału znaleźliśmy sposób. To innowacyjna platforma Finteq służąca do zarządzania płynnością finansową w łańcuchu dostaw. Świetnie się to tego celu nadaje.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest inflacja,
  • jak ją policzyć,
  • efekt procentu składanego,
  • jak walczyć z inflacją,
  • jak pomaga platforma Finteq.

 

Inflacja w marcu 2023 r. w Polsce wzrosła do 16,1 proc. wg GUS. To najwyższy wynik od blisko 23 lat. W efekcie wiele firm głowi się na tym, jak radzić sobie z tak szybkim spadkiem wartości pieniądza. Mamy na to prosty i skuteczny sposób. Platforma Finteq to idealne narzędzie do skutecznej walki z efektem inflacji.

 

Co to jest inflacja?

Ale co w praktyce oznacza wysoka inflacja? Po pierwsze wskaźnik inflacji zwyczajowo podawany jest w odniesieniu tzw. rdr czyli rok do roku. 16,1% inflacja w marcu b.r. oznacza zatem, że ceny tych samych produktów i usług w marcu 2022 roku były niższe o niemal 14%, a dokładnie 13.8%. Różnica - która na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwna - wynika z odwrócenia bazy.

Ciekawostka: 100 + 10% równa się 110, ale 110-10% nie równa 100 lecz 99.

Nie zmienia to faktu, że każdy, kto trzyma pieniądze na lokacie, w skarpecie, tapczanie, słoiku w ogrodzie lub w Polskich obligacjach skarbowych stracił przez rok 16% (14% w przypadku obligacji) wartości nabywczej swoich pieniędzy.

Najgorsze dopiero przed nami, gdyż poziom inflacji jest wskaźnikiem składanym w czasie, co znaczy że jeśli w pierwszym roku, przykładowo, straciliśmy 10% i w drugim kolejne 10% to łączna strata liczona procentem składanym wyniesie nie 20%, lecz całe 21%, a po 5 latach to ponad 60%.

Jak walczyć z inflacją?

O ile samej inflacji nie można łatwo zapobiec o tyle jej skutkom - czyli utracie wartości pieniądza w czasie - już tak.

Przestrzeń do działania jest tutaj szeroka i w zasadzie wyobraźnię może ograniczać wyłącznie apetyt na ryzyko. Oczywiście chodzi tutaj o ryzyko utraty kapitału.

Jeżeli w tej chwili zapytaliście, czy jest jakiś skuteczny sposób na pokonanie efektów inflacji BEZ RYZYKA, to zdradzę, że jest.

To  Finteq, platforma do zarządzania płynnością w łańcuchu dostaw. Każda firma posiadająca nadwyżki kapitału, depozyty, płynne inwestycje może szybko zacząć odbudowywać wartość swoich pieniędzy.

Model jest prosty. Jeżeli Twoja firma kupuje towary i usługi na termin płatności (statystycznie działa tak  99% firm) to wykorzystując Finteq możesz zaoferować swoim dostawcom szybkie dyskonto na życzenie za przyspieszoną płatność. Ustawiasz cenę swojego kapitału np. na 10% i natychmiast wracasz na tor. Twoje pieniądze nie tracą już na wartości, a Twoi dostawcy??? Hmmm. Dla nich Twoja oferta jest po prostu najlepsza na rynku. Nigdzie nie znajdą tańszego finansowania. W dodatku bez ryzyka regresu również po ich stronie.

Tak optymalizuje się zarządzanie płynnością w łańcuch u dostaw.

Platformę Finteq uruchomisz nawet w 1 godzinę.

A więc wybierz Plan, ustal kwotę kapitału, którą chcesz przeznaczyć na finansowanie i zacznij walkę z inflacją już dziś.

  

Źródła

  1. Inflacja w Polsce przebiła psychologiczną granicę - Money.pl
  2. Oferta Ministerstwa Finansów - obligacje 2-letnie DOS
  3. Prognozy długoterminowe i aktualny WIBOR(R) 3M 2022
  4. Finteq zarządzanie płynnością w łańcuchu dostaw

 

Tymczasem, jeśli artykuł spodobał Ci się, powiedz nam to: